Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?

Zalety kupowania elementow fotowoltaiki w hurtowni
Zalety kupowania elementów fotowoltaiki w hurtowni
7 października, 2020
Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego

Rozważasz montaż instalacji fotowoltaicznej dla domu, ale obawiasz się wysokich kosztów? Dowiedz się, jak dokładnie obliczyć koszt instalacji i sprawdź, jaki jest czas zwrotu z inwestycji. Sprawdź też, jak dokładnie działa fotowoltaika oraz na jakie oszczędności możesz liczyć, korzystając z tej instalacji. Ta wiedza pomoże Ci podjąć świadomą decyzję.

Panele fotowoltaiczne: sposób na darmową energię elektryczną

Instalacja fotowoltaiczna pozwala produkować prąd z darmowej i odnawialnej energii słonecznej. Wystarczy, że na dach budynku trafią odpowiednie panele, a do wnętrza budynku – inwerter oraz licznik dwukierunkowy, który pozwoli na wysyłanie energii do sieci. Sposób działania systemu jest prosty: panele fotowoltaiczne, pod wpływem działania promieni słonecznych, wytwarzają prąd stały, który następnie jest przekształcany w zmienny o parametrach takich samych jak z zakładu energetycznego. W tej postaci można nim zasilać wszystkie urządzenia, które znajdują się w domu.

Uzyskana w ten sposób energia jest pozyskiwana bezkosztowo i pozwala nawet w pełni zaspokoić zapotrzebowanie budynku na prąd. W efekcie rachunki za prąd spadają – mogą wynosić do 90% mniej.

Net-metering, czyli jeszcze większe oszczędności z paneli słonecznych

Dodatkowym elementem, który wpływa na wysokość oszczędności płynących z korzystania z instalacji fotowoltaicznych, jest możliwość rozliczania nadwyżek wyprodukowanego prądu z zakładem energetycznym. Zasada działania jest prosta:

  • ogniwa fotowoltaiczne w okresie letnim wytwarzają więcej prądu niż wynosi bieżące zapotrzebowanie na energię,
  • te nadwyżki są magazynowane w zakładzie energetycznym przez okres roku rozliczeniowego,
  • kiedy pojawia się zapotrzebowanie na dodatkowy prąd (np. zimą, na zasilenie ogrzewania), prosument pobiera “swoją” energię, odzyskując 0,7 lub 0,8 kWh za każdą wysłaną 1 kWh energii elektrycznej.

Ile wynosi koszt instalacji fotowoltaicznej?

Jak pokazuje powyższa analiza, oszczędności, które może przynieść montaż paneli fotowoltaicznych, są spore – zwłaszcza, że czas pracy systemu jest szacowany na ok. 25-30 lat. Nadal pojawia się jedna pytanie, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna.

Nie da się podać jednoznacznych i stałych kosztów instalacji fotowoltaicznej. Są one uzależnione przede wszystkim od tego:

  • jakie jest roczne zużycie prądu w domu, a co za tym idzie, ile energii muszą wyprodukować panele. Określenie docelowej mocy instalacji jest kluczowym elementem dla oszacowania kosztów paneli fotowoltaicznych,
  • warunków technicznych montażu – np. tego, czy panele trafią na dach płaski czy skośny, oraz od potencjalnego zacienienia terenu,
  • wybranej technologii – markowe panele monokrystaliczne, które są znacznie wydajniejsze, wymagają też poniesienia nieco wyższych kosztów. Są one jednak uzasadnione w długofalowej perspektywie.

Jak oblicza się koszt montażu instalacji?

Do wskazania konkretnej sumy, jaką trzeba zapłacić za wdrożenie systemu fotowoltaicznego, potrzebne jest wykonanie szczegółowej wyceny. Jednak warto wiedzieć, że parametrem, który pozwala dość szybko obliczyć orientacyjną cenę fotowoltaiki, jest moc instalacji. Obecnie szacuje się, że za każdą 1 kWp trzeba zapłacić ok. 3-6 tys. zł. Ostateczny wydatek, przy inwestycji w typową mikroinstalację do 10 kWp wyniesie więc kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Dofinansowania i ulgi, które skracają okres zwrotu inwestycji

Choć powyższa cena może się wydawać wysoka, istnieją proste sposoby na obniżenie ostatecznego początkowego wydatku. Jak wyjaśnia ekspert Erato Energy, z uwagi na to, że panele pozwalają na wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnego, ekologicznego źródła, istnieje system zachęt finansowych, z których można skorzystać. Są to np.:

  • rządowy program Mój Prąd, w ramach którego można uzyskać do 5 tys. zł dopłaty,
  • programy samorządowe, które umożliwiają uzyskanie dodatkowej dopłaty,
  • programy unijne,
  • ulga termomodernizacyjna, pozwalająca odliczyć koszty kwalifikowane zakupu paneli i montażu całej instalacji od podatku PIT.

W ile zwraca się instalacja PV?

Choć początkowy wydatek na fotowoltaikę może się wydawać bardzo wysoki, trzeba pamiętać, że:

  • jej montaż oznacza obniżenie rachunków za prąd do 90% – i tak przez kolejne 25-30 lat, co jest istotne zwłaszcza przy ciągłym wzroście stawek,
  • to jednorazowy koszt – później instalacja pracuje bezkosztowo, bezobsługowo i bezawaryjnie,
  • system dopłat i dofinansowań pozwala zmniejszyć początkowy wydatek.

To wszystko sprawia, że w przypadku instalacji PV w domu można liczyć na całkowity zwrot z inwestycji w ciągu ok. 5 lat. Następnie, z każdym rokiem oszczędności będą rosły. Warto więc zainteresować się tą technologia bliżej i poprosić ekspertów o wykonanie bardziej szczegółowej wyceny.

Comments are closed.