Wiatrak prądotwórczy – dla kogo takie rozwiązanie?

Fotowoltaika - czy to się opłaca
Fotowoltaika – czy to się opłaca?
23 lipca, 2020
Odnawialne źródła energii - dlaczego warto w nie zainwestować
Odnawialne źródła energii – dlaczego warto w nie zainwestować?
24 lipca, 2020
Wiatrak prądotwórczy - dla kogo takie rozwiązanie

Dla większości z nas, przydomowe elektrownie wiatrowe wciąż stanowią zagadkę. Nie da się ukryć, że jest to pewnego rodzaju nowość, którą dopiero poznajemy. Jednak widok wiatraków prądotwórczych na pewno nie jest nam obcy. W dobie rosnących stale rachunków, szukamy oszczędności, które może zapewnić odpowiednio dobrany wiatrak prądotwórczy. Czym on w zasadzie jest i komu wygeneruje najwięcej korzyści?.

Czym jest wiatrak prądotwórczy?

Jest to urządzenie, które do produkcji energii elektrycznej pozwoli nam wykorzystać OZE czyli odnawialne źródła energii. Jest on zbudowany ze śmigieł, turbiny i generatora. Śmigła wykorzystują ruch mas powietrza, czyli po prostu wiatr, do tego by móc wygenerować prąd zmienny, przetworzony następnie na energię elektryczną. Jest to, podobnie jak fotowoltaika, spora inwestycja. Warto więc wiedzieć, że tak jak w przypadku dofinansowań do fotowoltaiki istnieją także wsparcia finansowe do przydomowych elektrowni wiatrowych. Jak wiadomo korzystanie z OZE to swoisty zwrot w kierunku ekologii, dlatego tego typu inwestycje są mocno wspierane.

Komu przyda się wiatrak prądotwórczy?

Stale rośnie świadomość, na temat przydomowych elektrowni wiatrowych. Podobnie jak opinie o fotowoltaice, tak opinie o wiatrakach prądotwórczych są skrajnie różne. Kolektory słoneczne zyskują grono zwolenników, tak samo jak przydomowe elektrownie wiatrowe. Głównym ich celem jest częściowe uniezależnienie się od dostaw energii w sieci. Wiatraki prądotwórcze świetnie sprawdzą się więc w:

  • miejscach gdzie dostawa prądu jest utrudniona
  • miejscach gdzie występują częste przerwy w jej dostawie
  • miejscach oddalonych od sieci elektrycznej

Podobnie jak panele fotowoltaiczne, tak wiatrak prądotwórczy pozwoli nam na chociażby częściowe zlikwidowanie uzależnienia od lokalnego dystrybutora energii. Świetnie sprawdzą się też w domach określanych mianem niskoenergetycznych. Są one dobrze ocieplone, nie potrzebują też ogromnych ilości prądu. Pamiętajmy, że wiatrak prądotwórczy możemy postawić praktycznie wszędzie, uzyskując odpowiednie pozwolenia.

Ile prądu jest wstanie wytworzyć wiatrak?

Ceny wiatraków są niezwykle wysokie, więc nie porywajmy się na niego, jeśli nie mamy dużego zapotrzebowania na prąd. Energie wygenerowaną przez wiatrak, możemy wykorzystać np. do pogrzania wody, dogrzania pomieszczeń, a także jako zasilanie urządzeń gospodarstwa domowego. Ile prądu jest wstanie wytworzyć wiatrak prądotwórczy?. Odpowiedź znajdziemy odpowiednio dobierając moc turbiny. Turbina jest dla wiatraka tym, czym ogniwa fotowoltaiczne w instalacji. Przyjmuje się, że standardowo wiatrak prądotwórczy może wytworzyć energię elektryczną odpowiadającą około 10%- 20% iloczynu mocy, nominalnie zastosowanej turbiny, uwzględniając ilość godzin w ciągu roku. W tego typu wyliczeniach uwzględnione zostają okresy zarówno bezwietrzne, jak i te kiedy prędkość wiatru znacznie wzrasta. Pamiętajmy też, że ten wynik jest szacunkowy i powinien stanowić pomoc podczas wyboru odpowiedniej mocy turbiny i urealnieniu celów.

Magazynowanie prądu

Podobnie jak instalacja fotowoltaiczna, jest uzależniona od słońca, tak wiatrak prądotwórczy- od wiatru. Ilość energii elektrycznej, zależy głównie od zmieniającej się jego prędkości. Nie może ona być mniejsza niż 4 m/s- tylko wtedy możliwy jest start turbiny. Największą wydajność zapewnia prędkość 14 m/s. Pamiętajmy też, że po przekroczeniu prędkości 25 m/s turbina wymaga zatrzymania. Oznacza to, że wytworzony prąd z odnawialnych źródeł energii musimy odpowiednio magazynować. Służą do tego baterię akumulatorów. Drugim sposobem jest zaś zakupienie turbiny, o napięciu 230/400 V, wówczas zasilamy nią odbiorniki, bez gromadzenia energii w akumulatorach. Dzięki temu szybko i sprawnie zasilimy np. urządzenia grzewcze. Kolejnym sposobem na wykorzystanie zmagazynowanej energii jest zużycie jej do zasilenia urządzeń oświetleniowych. Jednak efektywne będzie to jedynie w przypadku urządzeń niskonapięciowych, są nimi np. lampy diodowe czy lampy halogenowe. Wówczas nastąpi optymalne użycie energii zgromadzonej w akumulatorach.

Dodaj komentarz