Fotowoltaika – prywatna fabryka prądu. Dlaczego warto w nią zainwestować?

Powietrzna pompa ciepła - dlaczego warto w nią zainwwestować
Powietrzna pompa ciepła- czym jest i dlaczego warto w nią zainwestować?
26 lipca, 2020
Szkolenia z fotowoltaiki
Szkolenia z fotowoltaiki – które są warte uwagi?
27 lipca, 2020
Fotowoltaika - prywatna fabryka prądu. Dlaczego warto w nią zainwestować

Nie da się ukryć, że ceny prądu stale idą w górę. Oznacza to, że właściciele domów szukają oszczędności np. ograniczając ilość działających sprzętów w gospodarstwie. Rosnące rachunki za energię elektryczną stają się powodem do zmartwień. Rozwiązaniem staje się wówczas prywatna, domowa fabryka prądu- mówiąc prościej instalacja fotowoltaiczna. Dzięki niej zyskamy wiele dla siebie, ale także możemy zrobić coś dobrego dla środowiska. Dlaczego warto w nią zainwestować?.

Maksymalne zredukowanie rachunków za prąd

Opinii o fotowoltaice jest wiele, forumowicze prześcigają się w wymienianiu jej wad i zalet. Jednak pierwsze na co powinniśmy zwrócić uwagę, to redukcja rachunków za prąd. Produkcja energii dzięki instalacji fotowoltaicznej, a następnie wykorzystanie ją na własne potrzeby nie będzie kosztować nas nic. Dodatkowo panele fotowoltaiczne wyłapują w dzień promienie słoneczne, magazynując je, oznacza to, że mamy zapewniony stały dostęp do prądu, zarówno w dzień jak i w nocy. Warto również wiedzieć, iż oprócz tego że istnieje system dofinansowań do fotowoltaiki, np. program “Mój Prąd”, który wpiera właścicieli domów, zdecydowanych na inwestycję w OZE czyl odnawialne źródła energii, funkcjonują również system opustów na rozliczenie energii wyprodukowanej i zużytej. W praktyce wygląda to tak, że dobrze zamontowane i dobrane kolektory słoneczne, obniżą rachunki za energię praktycznie do zera.

Własna energia

To kolejny z powodów, dla których warto zainwestować w ogniwa fotowoltaiczne. Zyskamy dzięki nim sporą niezależność. Wyeliminujemy problem, który powodują np. przerwy w dostawie prądu z sieci miejskiej. Wiele osób martwi jednak fakt, że ceny fotowoltaiki są wysokie, a w naszym klimacie mogą nie pracować one zbyt efektywnie. Jednak nic bardziej mylnego, jeśli z należytym rozsądkiem podejdziemy do wyboru paneli fotowoltaicznych. Musimy wziąć

  • rozmiar
  • moc
  • zwrócić uwagę na jakość
  • wybrać odpowiednią firmę montującą

To wszystko zapewni efektywne i skuteczne działanie instalacji. Z kolei to, przełoży się na wysoką ilość produkowanej energii, przekraczającą nawet 1000 kWh.

Bezawaryjność i brak obsługi

Prawdą jest, że instalacje fotowoltaiczne raz zamontowane będą służyć nam przez długi czas, a my nie będziemy musieli chociażby kiwnąć palcem. Tego typu urządzenia nie posiadają żadnych ruchomych części, co stanowi pewnego rodzaju gwarancję niezawodności i bezawaryjności. Kolejnym dowodem na to, mogą być gwarancje udzielane przez firmy je produkujące. Otoż najdroższe elementy- panele fotowoltaiczne mają co najmniej 10 letnią gwarancję w przypadku wad skrytych, a nawet 25 letnią na generowaną moc. Oczywiście długość zależy od producentów, poszczególnych komponentów. Dodatkowo zwykle firmy montujące oferują również darmowy serwis. Jednak nie jest on wymagany, gdyż instalacja nie wymaga z reguły wymiany żadnych elementów, co oznacza, że ich użytkowanie jest tanie i ekonomiczne.

Zwrot w stronę ekologii

Warto również wziąć pod uwagę, że kolektory słoneczne to ukłon w stronę klimatu i jego ochrony. Zacznijmy od tego, że dobrze zamontowana i poprawnie pracująca instalacja fotowoltaiczna nie emituje żadnego, nawet najmniejszego hałasu, ani nie wypuszcza do atmosfery żadnych zanieczyszczeń, zarówno jeśli chodzi o stałe jak i gazowe. Panele fotowoltaiczne produkują też znaczne nadwyżki energii, w stosunku do tej, która musiała zostać zużyta do ich wyprodukowania. Nie da się więc ukryć, że stają się one bardzo ekologicznym wyposażeniem domu. Dodatkowo, po zakończeniu pracy, podlegają w 96% recyklingowi, a także nie zawierają substancji i komponentów, które mogłyby być szkodliwe dla środowiska. Pamiętajmy też, że instalacja fotowoltaiczna to obecnie prestiż. Nieruchomości w nią wyposażone, znacznie zyskują na wartości podczas planów ewentualnej sprzedaży. Dom staje się również oszczędny i po prostu tańszy w utrzymaniu.

Instalacja fotowoltaiczna niesie za sobą wiele korzyści, mimo początkowej inwestycji, możemy być pewni, że wraz w upływem czasu, zwróci się nam ona z nawiązką. Dodatkowo podwyższamy wartość nieruchomości, a także nie przyczyniamy się do stale postępujących zmian klimatycznych.

Dodaj komentarz