Szkolenia z fotowoltaiki – które są warte uwagi?

Fotowoltaika - prywatna fabryka prądu. Dlaczego warto w nią zainwestować
Fotowoltaika – prywatna fabryka prądu. Dlaczego warto w nią zainwestować?
26 lipca, 2020
Panele fotowoltaiczne - czym są i jak działają
Panele fotowoltaiczne – czym są i jak działają?
27 lipca, 2020
Szkolenia z fotowoltaiki

Zdobywanie nowej wiedzy i poszerzanie kwalifikacji jest z pewnością godne pochwały, ale rynek szkoleń oraz kursów jest obecnie mocno rozbudowany. Oznacza to, że nie każde kształcenie może okazać się opłacalne i korzystne. W dzisiejszym artykule przedstawiamy garść konkretnych porad na temat tego, czym warto się kierować wybierając szkolenie z zakresu OZE.

Szkolenia z zakresu OZE – dlaczego warto?

Obecnie fotowoltaika, kolektory słoneczne oraz odnawialne źródła energii stanowią punkt zainteresowania dla wielu przedsiębiorców oraz osób prywatnych w całej Polsce. Boom na ogniwa fotowoltaiczne trwa, ponieważ wiele gmin może liczyć na dofinansowanie inwestycji, a dodatkowo także w Internecie filmiki dotyczące zagadnień takich jak instalacja fotowoltaiczna oraz dofinansowania związane z OZE cieszą się rosnącą popularnością. Wiele osób chce znać ceny, z jakimi należy się liczyć zakładając panele słoneczne oraz faktyczne efekty  w postaci oszczędności. W związku z tym wszystkim można się spodziewać, że zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie fotowoltaiki będzie rosło. Oznacza to szanse na pracę lub rozwój własnych usług w oparciu o swoją działalność gospodarczą – nie tylko dla monterów paneli fotowoltaicznych i pośredników handlowych, ale również dla specjalistów, doradców i ekspertów, którzy będą służyć doradztwem w zakresie doboru liczby i modeli kolektorów czy pomocą przy uzyskiwaniu dofinansowania.

Szkolenia z fotowoltaiki – kompetencje prowadzącego

Wybierając kurs albo szkolenie z zakresu fotowoltaiki warto przed opłaceniem faktury i zapisaniem się do listy uczestników sprawdzić jakie kompetencje posiada osoba prowadząca. Osoba prowadzącego, jej nazwisko, miejsce pracy oraz doświadczenie mogą stanowić dużą podpowiedź na temat tego jak zostanie poprowadzone szkolenie. Jeżeli kurs fotowoltaiczny ma bardzo ogólny zakres, ale prowadzi go profesor czy doktor habilitowany ze znanej politechniki, możemy przypuszczać, iż poruszy on wiele wątków związanych ze sposobem działania paneli słonecznych, a sam proces montażu może zostać pominięty albo potraktowany nieco po macoszemu. Aby jednak nie generalizować, oprócz danych prowadzącego należy zerknąć do programu szkolenia.

Zakres tematyczny szkolenia z fotowoltaiki

Program szkolenia stanowi ważne kryterium wyboru kursu z fotowoltaiki. Szkolenia z OZE mogą być bardzo ogólne i na to powinny uważać zwłaszcza osoby, które nabyły już podstawową wiedzę na temat paneli słonecznych i są zainteresowane specjalizacją. W przypadku osób, które potrzebują eksperckiej wiedzy na konkretny temat związany z fotowoltaiką – np. pozyskiwanie dofinansowania czy sposób doboru paneli do konkretnej sytuacji w gospodarstwie domowym i danym zapotrzebowaniu na energię – warto skontaktować się z firmą oferującą szkolenie, aby dowiedzieć się czy wybrane zagadnienia będą poruszane szczegółowo. Czasami wykupienie bardziej specjalistycznego szkolenia będzie lepszym rozwiązaniem niż zakup ogólnego kursu z zakresu fotowoltaiki. Podstawowy zakres szkolenia dotyczącego OZE będzie korzystny jednak dla początkujących i dopiero zapoznających się z tematem.

Poniżej przygotowaliśmy listę zagadnień, które mogą być poruszane podczas szkoleń z fotowoltaiki:

  • Sposób działania ogniw fotowoltaicznych
  • Korzyści z zainstalowania paneli słonecznych w przypadku gospodarstw domowych
  • Dobór liczby paneli słonecznych w zależności od zapotrzebowania na energię
  • Montaż paneli fotowoltaicznych
  • Zagadnienia prawno-podatkowe związane z fotowoltaiką w Polsce
  • Farmy fotowoltaiczne

Ceny szkoleń z fotowoltaiki

Cennik szkoleń z zakresu OZE oraz zagadnień powiązanych z tematyką paneli fotowoltaicznych może się różnić w zależności od firmy oferującej dane kursy oraz od programu szkolenia. Oceniając ceny warto zwrócić uwagę również na wymiar czasowy szkolenia, ponieważ w tym zakresie także można znaleźć różnice. Przy wyborze odpowiedniego szkolenia można kierować się także kryterium ceny, chociaż jeżeli będzie to jedyne kryterium, wiele można stracić. Przy szacowaniu kosztów kształcenia należy zwrócić uwagę czy firma szkoleniowa podała ceny w kwotach brutto. Przed wykupieniem szkolenia warto zapytać o możliwości zadawania pytań i konsultacji z prowadzącym po kursie – np. mailowo lub przez telefon, a także sprawdzić opinie uczestników.

Dodaj komentarz